Co na mączniaka w zbożach i co na T1?
01.04.2025

Wiosna to czas wzmożonej presji chorób grzybowych w zbożach. Dlatego powinniśmy skutecznie zabezpieczyć plantacje przed mączniakiem prawdziwym i innymi groźnymi patogenami. Na co zwrócić uwagę podczas lustracji polowych i jak dobierać środki do zabiegów? Poznaj eksperckie rekomendacje i dowiedz się co na mączniaka w zbożach i co na T1!
Co na mączniaka w zbożach
Mączniak prawdziwy zbóż i traw to choroba, która przez zmiany klimatyczne zaczęła pojawiać się już jesienią, a wiosną staje się wyjątkowo trudna do zwalczenia. Osłabia rośliny, zmniejsza ich zdolność do fotosyntezy i obniża plon. Charakterystyczny biały nalot na liściach pozwala go łatwo zidentyfikować – dlatego warto regularnie lustrować pola, zwłaszcza wczesną wiosną.
KENDO 50 EW – szybka i trwała ochrona
Jednym z polecanych środków w walce z mączniakiem jest fungicyd KENDO 50 EW. Skutecznie działa nawet w niższych temperaturach, utrzymując ochronę do 6 tygodni. Dzięki temu idealnie nadaje się do wczesnych zabiegów.
– Do walki z mączniakiem warto użyć skutecznego i sprawdzonego produktu, jakim jest KENDO 50 EW. Charakteryzuje się tym, że działa zarówno zapobiegawczo, jak i interwencyjnie Szybko wnika do rośliny i nie jest zmywany przez deszcz – mówi Jacek Preuss, Starszy Specjalista ds. Upraw Rolniczych Sumi Agro Poland.
BUSHIDO PACK – kompleksowa odpowiedź na choroby termofilne zbóż
Mączniak to nie jedyne zagrożenie. Coraz częściej już wczesną wiosną plantatorzy zmagają się z chorobami ciepłolubnymi, jak rdza brunatna, septorioza czy DTR. W takich warunkach warto sięgnąć po rozwiązanie kompleksowe – BUSHIDO PAK, będący połączeniem dwóch środków: KENDO 50 EW i BUSHI. W odpowiednich dawkach (0,625 l/ha BUSHI i 0,125 l/ha KENDO 50 EW) zapewniają one skuteczną ochronę przed szerokim spektrum patogenów już na etapie zabiegu T1.
Zobacz film: Co na mączniaka w zbożach i co na T1?
Chcesz dowiedzieć się więcej o ochronie zbóż i konkretnych zaleceniach z pola? Zobacz film z serii PRAKTYCZNIE Z POLA na naszym kanale YT. Poznaj zalecenia z warmińsko-mazurskiej plantacji i bądź na bieżąco z aktualnymi rozwiązaniami fungicydowymi.
Oglądaj do końca!