Czas na odchwaszczanie kukurydzy na Pomorzu Zachodnim
09.05.2025

W gospodarstwie, które odwiedził nasz doradca, zlokalizowanym w gminie Warnice w województwie zachodniopomorskim już czas na odchwaszczanie kukurydzy. Jednak zabieg herbicydowy to nie jedyne zadanie na najbliższe dni. Czego jeszcze potrzebuje kukurydza? Odpowiadamy w komunikacie fitosanitarnym Grzegorza Kupisza.
Czy już czas na odchwaszczanie kukurydzy?
Rośliny na plantacji lustrowanej przez naszego eksperta są dopiero w fazie 2. – 3. liścia. Jednak Grzegorz Kupisz zarekomendował, aby zabieg herbicydowy wykonać możliwie najszybciej. Wynika to ze znaczącej presji chwastów i ich zaawansowania rozwojowego. W ogólnych zaleceniach przyjmuje się, że optymalny czas na odchwaszczanie kukurydzy to zabieg wykonany do fazy 6. liścia. Jednak w tym wypadku konkurencja o wodę i składniki est zbyt duża, by zwlekać.
Co na chwasty w kukurydzy nalistnie?
Rozwiązaniem poleconym przez naszego doradcę jest herbicyd CLICK PREMIUM w dawce 1,5 l/ha. Z uwagi na gatunki chwastów i wspomnianą już dużą ich presję Grzegorz zalecił dodanie do tego zbiegu nikosulfuronu.
CLICK PREMIUM jest herbicydem zawierającym mezotrion i terbutylazynę, co pozwala mu skutecznie eliminować szerokie spektrum chwastów. Co istotne, jest to środek chwastobójczy bezpieczny dla młodej kukurydzy, można go stosować już od BBCH 12.
Cynk i biostymulator na kukurydzę
Jak wspomnieliśmy we wstępie odchwaszczanie kukurydzy to nie jedyne zalecenie, jakie wydał nasz przedstawiciel. Ze względu na osłabienie roślin po przymrozkach wskazane jest wsparcie ich wigoru poprzez aplikację nawozu dolistnego TOPARI CYNK (0,5 l/ha) i biostymulatora KAISHI (2 l/ha). Jednak aby zabieg ten był w pełni efektywny, warto nieco odczekać (do BBCH 14), aby rośliny zbudowały nieco większą powierzchnię asymilacyjną.
Realizacja rekomendacji naszego eksperta z pewnością pozwoli zredukować negatywny wpływ stresorów i konkurencyjnej roślinności do minimum i kukurydza będzie dalej rozwijała się bez przeszkód.