Deszcz po zabiegu insektycydowym na plantacji warzywnej – co robić?
20.03.2025

Jednym z czynników wpływającym na skuteczność zabiegu ochrony roślin są warunki atmosferyczne – opady, temperatura i wilgotność powietrza oraz nasłonecznienie1. Te czynniki decydują o szybkości i skuteczności działania zastosowanych insektycydów, a ich pojawienie zawsze powoduje obniżenie skuteczności zabiegu. Intensywne lub długotrwałe opady deszczu, szczególnie krótko po oprysku są zagrożeniem dla skuteczności zabiegów. Woda zmywa środek ochrony roślin – ta zmywalność zależy od intensywności deszczu i czasu, jaki upłynął od wykonania oprysku do wystąpienia opadu. Niedopuszczalne są zabiegi w czasie opadów atmosferycznych.
Deszcz po oprysku insektycydowym – co robić?
Jeśli deszcz spadnie w czasie krótszym, niż jest to dozwolone, zabieg należy powtórzyć. Innym wyjściem, jeśli nie jesteśmy pewni czy będzie padał deszcz, jest zastosowanie preparatu MOSPILAN 20 SP.
Kiedy stosować insektycydy?
Bardzo trudno jest określić czas, jaki upływa od zabiegu do całkowitego pobrania substancji aktywnej przez rośliny. Mają na to wpływ warunki atmosferyczne i właściwości fizyko-chemicznych samego preparatu.
Dlatego:
- Zabiegów nie należy wykonywać bezpośrednio przed deszczem jak i zaraz po opadach.
- Najlepiej by było, gdyby czas od zakończenia opryskiwania do deszczu wynosił przynajmniej kilka godzin. Niektóre pestycydy mogą ten czas mieć krótszy – zależy to od cech substancji aktywnie czynnej zawartej w danym preparacie.
- Zabieg opryskiwania na rośliny można zastosować na krótko przed pojawieniem się rosy, ale już zabieg wykonany przy pełnej rosie będzie miał obniżoną skuteczność.
- Duży opad zmywa ciecz roboczą, natomiast niewielki deszcz rozcieńcza substancję i może się w rezultacie okazać się, że również będzie ona zupełnie nieskuteczna.
- Przed wykonaniem zabiegu należy sprawdzić, czy jest przewidywany w tym czasie deszcz. Polecam www.radar-opadow.pl oraz www.pogoda&radar.pl
Deszcz o małej intensywności (2 mm) występujący po ok. 1-2 godz. po wykonaniu zabiegu opryskiwania preparatem o działaniu powierzchniowym obniża jego skuteczność o około 40-50%. Deszcz o większej intensywności (10 mm), niezależnie od sposobu działania preparatu (powierzchniowo czy układowo) powoduje spadek skuteczności zabiegu spadek o 40-50 proc. Opad o charakterze burzowym przekraczający 20 mm/m2, powoduje spadek skuteczności powyżej 70%. Jeśli stosowany był środek układowy (systemiczny), spadek ten jest mniejszy i wynosi ok. 20-30%.
Jak działa MOSPILAN 20 SP po opadach deszczu?
Jest to środek owadobójczy, który jako jedyny na polskim rynku zawiera oryginalny japoński acetamipryd o sprawdzonej formulacji SP. MOSPILAN 20 SP szybko wnika do tkanek rośliny, dlatego opady deszczu po wykonaniu zabiegu nie obniżają jego skuteczności.
MOSPILAN 20 SP na roślinie działa:
- układowo (systemicznie) – polega na wnikaniu do naczyń rośliny, w których przemieszcza się od korzeni do wierzchołka rośliny i chronieniu jej przed szkodnikami
- powierzchniowo – pozostaje na powierzchni rośliny, na którą został naniesiony,
- wgłębnie – wnika pod skórkę rośliny lub do głębszych jej tkanek, ale na niewielką odległość,
Działanie układowe MOSPILAN u 20 SP sprawia, że:
- skuteczność środka utrzymuje się nawet wtedy gdy po wykonaniu zabiegu zmienią się warunki atmosferyczne na niekorzystne np. deszcz.
- środek jest skuteczny wtedy gdy utrudniony jest brak bezpośredniego kontaktu ze szkodnikami np. gdy owad żeruje wewnątrz rośliny tak jak strąkowce w nasionach grochu, bobu, fasoli.
- zaraz po kontakcie ze środkiem owady przestają żerować, a ich śmierć następuje po kilku godzinach.
- preparatem MOSPILAN 20 SP można zwalczać szkodniki ssące i gryzące.
- można go stosować w mieszaninach.
Dr inż. Maria Rogowska
Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach
___
1Klepacz-Baniak J. 2016:
2Groszyk J., 2016: