Mączniak w pszenicy pod Grudziądzem
21.03.2025

Aktualna pogoda sprzyja patogenom wywołującym choroby zbóż. Dlatego nasz doradca odwiedził gospodarstwo w województwie kujawsko-pomorskim, by sprawdzić kondycję roślin. Jakie są wyniki lustracji polowej? Odpowiedź w komunikacie fitosanitarnym Przemysława Kordowskiego: Mączniak w pszenicy pod Grudziądzem.
Choroby pszenicy i kondycja roślin wiosną
Plantacja pszenicy odwiedzona przez naszego doradcę znajduje się w powiecie grudziądzkim. Przebieg pogody jesienią i zimą sprzyjał rozwojowi patogenów. Dlatego teraz, po gwałtownych ociepleniach, jakie są za nami, ale i tymi prognozowanymi, musimy liczyć się z poważną presją chorób.
Zima, choć ogólnie musimy ja określić jako łagodną, miała mroźne epizody, co nie pozostało bez wpływu na kondycje roślin. Tym bardziej że minionej zimy okrywa śnieżna należała do rzadkości. Wpływ obu wspomnianych wyżej czynników jest wyraźnie widoczny na lustrowanej przez Przemysława Kordowskiego Plantacji.
Mączniak w pszenicy pod Grudziądzem – zwalczanie
Do zwalczania mączniaka prawdziwego zbóż i traw nasz doradca zalecił sprawdzony w tej roli fungicyd KENDO 50 EW w dawce 0,3 l/ha. Jest to wyższa z zalecanych dawek, ale presja patogenów w pełni uzasadnia taką decyzję. KENDO 50 EW nie tylko skutecznie eliminuje mączniaka, ale również wspomaga zwalczanie najgroźniejszych chorób zbóż.
Wiosenna biostymulacja pszenicy
Zważywszy na osłabienie roślin spowodowane warunkami atmosferycznymi, ale i działalnością patogenów chorobotwórczych, warto zabieg fungicydowy połączyć z aplikacją biostymulatora KAISHI w dawce 1,5 – 2,0 l/ha. Tym bardziej że pszenica wchodzi teraz w fazę bardzo dynamicznego rozwoju. Więc wsparcie procesu syntezy białek, jakie zapewnia oparty na L-aminokwasach roślinnych biostymulator jest trudne do przecenienia.
Podsumowując, osłabienie roślin i mączniak w pszenicy pod Grudziądzem to oczywiście spore wyzwania, ale stosując rozwiązania zalecone przez naszego eksperta, plantator z pewnością ochroni rośliny i wysokość plonu.