Monitoring obecności szkodników rzepaku
10.03.2025

W wyniku przeprowadzonych obserwacji na plantacjach rzepaku ozimego w powiecie grudziądzkim nasz specjalista zaobserwował intensywny nalot chowacza brukwiaczka. To pokazuje, jak istotny jest monitoring obecności szkodników rzepaku już na stracie wiosennej wegetacji. Szczegóły w komunikacie fitosanitarnym Przemysława Kordowskiego.
Chowacze atakują rzepak
Wzrost temperatury powietrza i gleby sprzyja pojawieniu się chowacza brukwiaczka, a liczebność osobników dorosłych przekroczyła próg szkodliwości. Monitorowanie plantacji jest obecnie kluczowe. Najlepszym sposobem na ocenę liczebności szkodników jest wykorzystanie żółtych naczyń chwytnych.
Monitoring obecności szkodników rzepaku – wyniki i działania
Nalot chowacza brukwiaczka w ilościach przekraczających próg szkodliwości stanowi istotne zagrożenie dla upraw rzepaku. Aby uniknąć problemów związanych ze składaniem jaj przez samice i dalszym rozwojem larw, konieczne jest podjęcie działań zwalczających w odpowiednim czasie.
Zalecane zabiegi ochronne – co na chowacza brukwiaczka?
W momencie przekroczenia progu szkodliwości należy wykonać zabieg insektycydowy, stosując preparat INAZUMA 130 WG w dawce 0,2 kg/ha. Szybkie działanie pozwoli ograniczyć populację chowacza i zmniejszyć ryzyko dalszych strat w plonie.