Opryski na kukurydzę – komunikat fitosanitarny
21.05.2025

Nasz przedstawiciel zlustrował pole kukurydzy na północnym krańcu województwa kujawsko-pomorskiego. Ogólny stan plantacji prowadzi do konkluzji, że w najbliższych dniach konieczne są dwa opryski na kukurydzę. Jakie? Odpowiedź w komunikacie fitosanitarnym Przemysława Kordowskiego.
Jakie opryski na kukurydzę trzeba zaplanować?
Rośliny na odwiedzonej plantacji są w fazie 3. – 4. liścia. Ich kondycja jest nadszarpnięta przez przedłużające się chłody, a nawet przymrozki. Nie baz znaczenia jest też długa przerwa w opadach deszczu. Na szczęście w ostatnim czasie w regionie spadło ponad 20 l deszczu na metr kwadratowy. Aby ułatwić roślinom regenerację i nadrabianie zaległości rozwojowych, warto teraz zastosować biostymulator bazujący na aminokwasach.
Jednak pierwszy z zabiegów, jaki trzeba wykonać to odchwaszczanie. W obecnych warunkach możemy spodziewać się gwałtownego przyspieszenia rozwoju chwastów, dlatego nie warto zwlekać.
Zatem pozostaje tylko pytanie, po jaki biostymulator i herbicyd na kukurydze powinniśmy sięgnąć w aktualnych realiach polowych.
Biostymulator na kukurydzę
Do wsparcia procesu regeneracji kukurydzy idealnie nadaje się biostymulator KAISHI w dawce 2 l/ha. Zawiera on wolne L-aminkowasy pochodzenia roślinnego, które poprawią wigor roślin i przyspiesza odbudowę uszkodzonych tkanek.
Herbicyd na kukurydzę
Do powschodowego zwalczania chwastów w kukurydzy nasz specjalista zalecił herbicyd CLICK PREMIUM w dawce 1,5 l/ha. To rozwiązanie o bardzo szerokim spektrum zwalczanych chwastów, ale także z bardzo elastycznym terminem stosowania (od 2. aż do 8. liścia). Zważywszy na przebieg pogody, uniemożliwiający wykonanie zabiegów odchwaszczających w zaplanowanych terminach, w tym sezonie zaleta ta może na wielu plantacjach okazać się kluczowa.