Regeneracja buraków cukrowych – kiedy warto wykonać taki zabieg?
22.05.2025

Nasza specjalistka przeprowadziła lustrację jednej z plantacji buraków cukrowych w województwie zachodniopomorskim. Dotychczasowy przebieg pogody i wykonane opryski sprawiły, że kondycja roślin jest daleka od oczekiwanej. Dlatego regeneracja buraków cukrowych wymaga wsparcia. Co warto zrobić w takiej sytuacji? Odpowiedź znajdziesz w zaleceniach przygotowanych przez Monikę Krzywak.
Zwalczanie chwastów w burakach cukrowych a kondycja roślin
Na plantacji odwiedzonej przez naszą przedstawicielkę buraki mają 8-10 liści. Jednak są osłabione po serii zabiegów chwastobójczych. Wystawienie roślin na działanie herbicydów w połączeniu z chłodami i deficytem wody, niestety nie pozostaje bez wpływu na tempo ich rozwoju. Dlatego w takich okolicznościach bezsprzecznie warto sięgnąć po biostymulator zawierający wysoką dawkę aminokwasów. Odpowiedni do tego celu będzie produkt KAISHI. To jednak nie wszystko, co możemy zrobić, by już na tym etapie zawalczyć o maksymalny plon buraków i polaryzację.
Bakterie azotowe ENCERA – regeneracja buraków cukrowych i wyższe plony
Jak pokazały i badania naukowe i zastosowania w warunkach produkcyjnych ENCERA znacząco podnosi odporność roślin na stres suszy, a finalnie pozwala uzyskać wyższe plony. Buraki cukrowe, na które podano ENCERĘ miały także wyższą zawartość cukru.
– Zabieg KAISHI pozwoli burakom zregenerować się po herbicydach a w połączeniu z ENCERĄ będzie zaopatrywał je w azot, który w dalszych etapach rozwojowych przełoży się na plon wynik finalny w postaci zwiększenia poziomu cukru. Produkt ten jest sprawdzony w naszym rejonie w roku ubiegłym i polecany przez gospodarstwa – mówi Monika Krzywak
Kompletna rekomendacja naszej specjalistki dla właściciela odwiedzonej planacji wygląda następująco:
- KAISHI w dawce 1,5 l/ha
- ENCERA w dawce 12,5 g/ha
- Adiuwant SLIPPA 50 ml/100 l wody
Dodatek adiuwantu sprawi, że ciecz opryskowa będzie miała mniejsze napięcie powierzchniowe i dzięki temu dokładniej pokryje rośliny. Krople nie będą się odbijać od liści i spływać na glebę, dlatego efektywność takiego zabiegu wzrośnie.