Rośliny uszkodzone przez mróz – komunikat fitosanitarny
12.05.2025
W minionym tygodniu nasz doradca odwiedzał gospodarstwa zlokalizowane w szerokim pasie od Bydgoszczy po Olsztyn. Były to plantacje różnych roślin rolniczych, ale łączy je wspólny mianownik. Na wszystkich znajdowały się rośliny uszkodzone przez mróz. Jak sobie z tym poradzić? Przedstawiamy zalecenia Przemysława Kordowskiego.
Kondycja upraw rolniczych po przymrozkach
Od Kujaw, przez Pomorze, po Warmię i Mazury – rolnicy zmagają się obecnie z konsekwencjami silnych przymrozków, które wystąpiły w regionie przez kilka nocy. Temperatura lokalnie spadała nawet do –6°C, co przyczyniło się do znacznych uszkodzeń roślin, szczególnie kukurydzy, buraków cukrowych, pszenicy i rzepaku ozimego. Na wielu polach widoczne są objawy uszkodzeń mrozowych, ale także stresy wynikające z wcześniejszych dużych wahań temperatury między dniem a nocą, a także niedobory wody na glebach lekkich.
Jak wspomóc rośliny uszkodzone przez mróz?
Po ustąpieniu stresu termicznego kluczowe jest jak najszybsze pobudzenie mechanizmów regeneracyjnych w roślinie. Dlatego Przemysław Kordowski rekomenduje zastosowanie biostymulatora KAISHI w dawce 2 l/ha. Preparat ten, dzięki zawartości biologicznie aktywnych L-aminokwasów, skutecznie wspiera odbudowę uszkodzonych tkanek, stymuluje fotosyntezę oraz poprawia bilans wodny roślin.
– Regeneracja po przymrozkach to wyścig z czasem. Każdy dzień zwłoki to mniejsze szanse na wyrównanie łanu i ostateczny plon. Dlatego zalecam zastosowanie KAISHI już teraz, zanim stres pozostawi trwały ślad w kondycji plantacji – podkreśla Przemysław Kordowski
Dlaczego dolistna aplikacja aminokwasów ma sens?
Aminokwasy są podstawowym budulcem białek i odgrywają kluczową rolę we wszystkich procesach metabolicznych roślin. W warunkach stresowych ich naturalna synteza jest spowolniona, a zapotrzebowanie zwiększone. Dlatego warto dostarczyć je z zewnątrz.
Stosowanie KAISHI po przymrozkach:
- przyspiesza regenerację uszkodzonych roślin,
- wspiera system korzeniowy i wzrost części nadziemnych,
- poprawia plonowanie – badania wykazały wzrost plonów pszenicy i rzepaku o odpowiednio 19% i 18% w porównaniu do kontroli,
- zwiększa zawartość chlorofilu i utrzymuje zieloność liści przez dłuższy czas.
KAISHI można aplikować dolistnie w ilości 2 l/ha, najlepiej łącznie z zabiegami ochrony roślin, co zwiększa efektywność ekonomiczną prowadzonych oprysków.