Rzepak uszkodzony po przymrozkach – woj. warmińsko-mazurskie
09.04.2025

Podczas wizyty polowej w okolicach Działdowa nasz doradca zauważył rzepak uszkodzony po przymrozkach. Jak postępować w takim przypadku? Odpowiadamy w komunikacie fitosanitarnym Przemysława Kordowskiego.
Kondycja rzepaku w woj. warmińsko-mazurskim
W Rutkowicach (powiat działdowski, woj. warmińsko-mazurskie) rzepak ozimy znajduje się obecnie w fazie wydłużania pędu. Niestety, po niedawnych przymrozkach na plantacji widoczne są deformacje roślin, co wskazuje na uszkodzenia mrozowe.
– Rzepak uszkodzony po przymrozkach będzie się wolniej rozwijał, gdyż przeznaczy zasoby na regenerację. Z kolei osłabione rośliny stają się bardziej podatne na choroby i ataki szkodników – wyjaśnia Przemysław Kordowski.
Jak wspomagać rzepak uszkodzony po przymrozkach?
Aby wspomóc regenerację uszkodzonych roślin, nasz specjalista polecił zastosowanie biostymulatora KAISHI w dawce 1,5 l/ha. Preparat ten przyspieszy odbudowę uszkodzonych tkanek, gdyż dostarcza roślinom gotowego budulca w postaci L-aminokwasów roślinnych. Zabieg warto wykonać jak najszybciej po zauważeniu objawów uszkodzeń.
Uważaj na szkodniki rzepaku!
Wraz z ociepleniem i poprawą warunków pogodowych należy intensywnie monitorować plantacje pod kątem obecności szkodników. Szczególnie groźne w tym okresie są chowacz i słodyszek. Ich pojawienie się może dodatkowo zagrozić osłabionym roślinom. W przypadku ich wystąpienia rekomendujemy zastosowanie środka ochrony roślin INAZUMA 130 WG w dawce 0,2 kg/ha.