Słodyszek zaatakował rzepak pod Elblągiem
24.04.2025

Jak informuje nasz przedstawiciel na plantacjach w województwie warmińsko-mazurskim trwają intensywne naloty słodyszka rzepakowego. Jednak doniesienia o tym, że słodyszek zaatakował rzepak, napływają z różnych regionów. Jakie zalecenia wydał nasz specjalista? Odpowiadamy w komunikacie fitosanitarnym Arkadiusza Bujalskiego.
Słodyszek zaatakował rzepak
Lustracja przeprowadzona przez Arkadiusza Bujalskiego wykazała, że rzepak jest w fazie BBCH 55 (widoczne pąki kwiatowe), a liczebność słodyszka przekracza próg szkodliwości ekonomicznej ustalony dla tego groźnego szkodnika. Brak szybkiej reakcji może skutkować poważnymi uszkodzeniami kwiatów i zaburzeniami w tworzeniu łuszczyn, co bezpośrednio przełoży się na spadek plonów. Dlatego konieczny jest natychmiastowy zabieg insektycydowy.
INAZUMA 130 WG – insektycyd na rzepak
W obecnej sytuacji nasz doradca zalecił zastosowanie insektycydu INAZUMA 130 WG w dawce 0,2 kg/ha. Środek działa kontaktowo i żołądkowo, zwalczając szkodniki szerokim zakresie temperatur. Działa szybko i długo utrzymuje się w roślinach, co czyni go odpowiednim wyborem przy wysokim nasileniu agrofaga.
Zwalczasz szkodniki rzepaku? Uważaj na zapylacze
Planując zabiegi ochrony insektycydowej, należy pamiętać o ochronie owadów zapylających. Opryski powinny być wykonywane poza okresem aktywności pszczół – najlepiej w godzinach wieczornych, przy bezwietrznej pogodzie i temperaturze poniżej 20°C.
Gdy rzepak już wejdzie w fazę kwitnienia rekomendujemy sięgnięcie po produkt MOSPILAN 20 SP w dawce 0,08–0,12 kg/ha. Jest to środek zawierający acetamipryd, który wykazuje niską toksyczność względem pszczół, dlatego jest bezpieczniejszym rozwiązaniem do stosowania w obecności zapylaczy. MOSPILAN 20 SP działa systemicznie i skutecznie eliminuje szerokie spektrum szkodników, w tym właśnie słodyszka rzepakowego.