Przeziernik porzeczkowiec jest szkodnikiem porzeczki czarnej, czerwonej, białej, a także agrestu. Dorosłe motyle osiągają długość ok. 12 mm, natomiast skrzydła szkodnika mają rozpiętość ok. 20 mm i są przezroczyste, koloru niebiesko-czarnego.
Okres i miejsce występowania
Stadium szkodliwym przeziernika porzeczkowca są gąsienice. Żerują one w pędach porzeczki, prowadzą do ich uszkodzeń. W sezonie wegetacyjnym występuje jedno pokolenie szkodnika. Motyle rozpoczynają loty na przełomie maja i czerwca.
Objawy występowania i szkodliwość
Uszkodzenia powodowane przez przeziernika zaobserwować można wycinając pędy u podstawy. Następnie należy zajrzeć do ich wnętrza. To tam znajdują się gąsienice lub ślady ich żerowania w postaci wyjedzonego rdzenia. Szkodnik występujący w dużym nasileniu jest w stanie, w ciągu jednego sezonu, zniszczyć nawet kilkadziesiąt procent pędów jednorocznych. W konsekwencji przeziernik porzeczkowiec może poważnie zredukować plon owoców w kolejnym roku.
ziemniak, rzepak ozimy, jabłoń, wiśnia, czereśnia, grusza, śliwa, truskawka, bobik, soja, lucerna siewna, łubin żółty, łubin biały, łubin wąskolistny, tytoń, morela, brzoskwinia, winorośl, borówka wysoka, malina, porzeczka czarna, porzeczka czerwona, porzeczka biała, agrest, leszczyna, orzech włoski, papryka w gruncie, dynia, melon, kawon, ogórek w gruncie, czosnek w gruncie, sałata w gruncie, szpinak w gruncie, bób w gruncie, groch w gruncie, fasola w gruncie, burak ćwikłowy w gruncie, por w gruncie, cebula w gruncie, kapusta głowiasta w gruncie, kapusta brukselska, kapusta pekińska w gruncie, pomidor w gruncie, seler naciowy w gruncie, seler liściowy w gruncie, kalafior w gruncie, brokuł w gruncie, ogórek pod osłonami, pomidor pod osłonami, papryka pod osłonami, oberżyna pod osłonami, sałata pod osłonami, rośliny ozdobne uprawiane w gruncie, rośliny ozdobne uprawiane pod osłonami, cukinia, chmiel.
Pewny środek owadobójczy z szerokim spektrum działania. Na czas, na skuteczność, na Twój zysk.