T1 w jęczmieniu pod Gryficami – czas na zabieg
25.03.2025

Już czas na zabieg T1 w jęczmieniu pod Gryficami, informuje nasza przedstawicielka z województwa zachodniopomorskiego. Jaka jest kondycja roślin i co warto zrobić poza zabiegiem fungicydowym? Odpowiedź w komunikacie fitosanitarnym Moniki Krzywak!
Wiosenne choroby jęczmienia ozimego
Choć w północnej części kraju pogoda jest nieco surowsza niż nieco dalej od Bałtyku, także na zachodniopomorskich plantacjach zbóż widoczne są skutki łagodnej zimy. Nasza specjalistka przeprowadziła lustrację plantacji jęczmienia ozimego w powiecie gryfickim. Stwierdziła, że, pomimo wiosennej huśtawki pogodowej wegetacja roślin ruszyła. Niestety wraz z nią uaktywnili się także sprawcy takich chorób jak: rdza jęczmienia, rynchosporioza zbóż, plamistość siatkowa jęczmienia, mączniak prawdziwy zbóż i traw.
Czas na T1 w jęczmieniu pod Gryficami
Z uwagi na zauważone objawy chorób Monika Krzywak zaleciła wykonanie zabiegu fungicydowego z wykorzystaniem BUSHIDO PAK. W tym wypadku rekomendowane dawki to: 0,125 l/ha KENDO 50 EW + 0,625 l/ha BUSHI, czyli Pak na 8 ha.
Takie rozwiązanie z pewnością rozwiąże problem pozimowych infekcji mączniakiem i zabezpieczy rośliny przed pozostałymi chorobami atakującymi tę plantację. Warto jednak sięgnąć po jeszcze jeden preparat.
Biostymulacja jęczmienia ozimego wiosną
Wiosenna kondycja ozimin mimo relatywnie łagodnego przebiegu pogody jest nadszarpnięta przez jej zmienność i przymrozki występujące już po wznowieniu wegetacji. Dlatego warto w tym czasie ułatwić regenerację roślin po stresie i zdynamizować ich rozwój aplikując biostymulator KAISHI. Tak więc do zabiegu T1 w jęczmieniu pod Gryficami Monika Krzywak zarekomendowała dodanie KAISHI w dawce 1,5 l/ha.