Uszkodzenia mrozowe kukurydzy na Pomorzu Zachodnim
09.05.2025

Załamanie pogody, a konkretnie spadek temperatur poniżej zera, jaki odnotowano w pierwszych dniach maja, spowodował uszkodzenia mrozowe kukurydzy w okolicach Gryfic. Jaka jest kondycja roślin i sposób na przyspieszenie ich regeneracji? Odpowiadamy w komunikacie fitosanitarnym Moniki Krzywak.
Kondycja kukurydzy – Gryfice
Nasza specjalistka przeprowadziła lustrację plantacji kukurydzy zlokalizowanej w rejonie Gryfic, woj. zachodniopomorskie. Szóstego maja rośliny znajdowały się w fazie 3–4 liścia (BBCH 13–14). Niestety, w wyniku nocnego spadku temperatury do –3,5°C przy gruncie, powstały liczne uszkodzenia mrozowe. Skutkują one zahamowaniem wzrostu, brunatnieniem oraz zwiędnięciem najmłodszych liści, co może negatywnie wpłynąć na dalszy rozwój roślin i plonowanie.
Uszkodzenia mrozowe kukurydzy – jak ratować plantację?
W celu przyspieszenia regeneracji roślin po przymrozkach Monika Krzywak rekomenduje zastosowanie biostymulatora KAISHI w dawce 2 l/ha. Zabieg należy wykonać po ustabilizowaniu się warunków pogodowych, co zapewni roślinom odpowiednie warunki do odbudowy uszkodzonych tkanek. Wczesna interwencja zwiększa szanse na przywrócenie prawidłowego wzrostu i rozwoju kukurydzy, szczególnie w jej kluczowych wczesnych fazach.
Biostymulator na kukurydzę po przymrozkach
KAISHI to zaawansowany biostymulator zawierający wolne L-aminokwasy pochodzenia roślinnego. Są one wykorzystywane przez rośliny do budowy niezbędnych białek. To pozwala na przyspieszenie odbudowy tkanek. Ponadto w składzie produktu znajdziemy także azot organiczny. Zastosowanie KAISHI po wystąpieniu przymrozków umożliwia szybszy powrót kukurydzy do prawidłowego tempa wzrostu, ograniczając straty w plonie i wyrównując rozwój roślin na plantacji. Jest to więc idealne rozwiązanie na uszkodzenia mrozowe kukurydzy.