Uszkodzenia rzepaku po przymrozkach na Podlasiu
16.04.2025

Znaczące spadki temperatur, jakie w ostatnim czasie wystąpiły na Podlasiu, nie pozostały bez wpływu na kondycję roślin. Nasz doradca Andrzej Szymanowski stwierdził, że uszkodzenia rzepaku po przymrozkach wymagają interwencji. Co można zrobić na tym etapie? Odpowiadamy w komunikacie fitosanitarnym.
Uszkodzenia rzepaku po przymrozkach – kondycja roślin
Podczas lustracji polowej przeprowadzonej w powiecie wysokomazowieckim (woj. podlaskie), nasz specjalista ocenił kondycję rzepaku ozimego. Rośliny są w fazie wydłużania pędu. Odmiana o silnym wiosennym wigorze została poważnie narażona na stres związany z przymrozkami. Dlatego wyraźnie widoczne są uszkodzenia rzepaku po przymrozkach w postaci deformacji roślin. W tej sytuacji istotne jest wsparcie regeneracji rzepaku – tak, aby rośliny mogły prawidłowo rozwijać się dalej.
Biostymulator na rzepak po przymrozkach – jak to działa?
Po wystąpieniu stresów abiotycznych – takich jak przymrozki – jednym z najskuteczniejszych rozwiązań wspierających regenerację roślin są biostymulatory dolistne zawierające wolne L-aminokwasy. Aplikacja takich substancji przyspiesza metabolizm komórkowy i wspomaga odnowę uszkodzonych tkanek, dostarczając niezbędnego budulca. Dzięki temu możliwe jest szybsze przywrócenie fizjologicznej równowagi oraz kontynuacja prawidłowego rozwoju, szczególnie w kluczowych fazach budowania plonu.
KAISHI – aminokwasy i mikroelementy dla rzepaku
Rekomendowanym rozwiązaniem w zaistniałej sytuacji jest zastosowanie biostymulatora KAISHI, który łączy w sobie kompleks wolnych L-aminokwasów oraz niezbędnych mikroelementów. Produkt ten działa antystresowo i regeneracyjnie, poprawia kondycję roślin oraz wspiera ich dalszy rozwój po wystąpieniu przymrozków. Zalecana dawka to 1,5–2 l/ha.
Dodatkowo, w związku z prognozowanym wzrostem temperatur, należy uwzględnić ryzyko pojawu szkodników takich jak chowacze czy słodyszek. Andrzej Szymanowski zaleca częste monitorowanie plantacji i w razie stwierdzenia obecności szkodników, zastosowanie środka MOSPILAN 20 SP.