Wspomaganie buraka cukrowego w czasie suszy i stresu herbicydowego
19.05.2025

Po serii wizyt na plantacjach buraków cukrowych w południowej części województwa wielkopolskiego nasz doradca podsumował aktualne bolączki tej uprawy. Mariusz Staniek zalecił wspomaganie buraka cukrowego osłabionego przez różnorakie stresy. Jaka jest sytuacja na polach i co z tym zrobić? Odpowiadamy w komunikacie fitosanitarnym.
Kondycja buraków cukrowych w połowie maja 2025
Na polach odwiedzonych przez Mariusza Stańka buraki są w fazie 3–4 par liści właściwych. Rośliny powszechnie wykazują oznaki osłabienia. Zabiegi odchwaszczające, choć konieczne, wywołały stres, szczególnie dotkliwy w kontekście obecnych niskich temperatur i ograniczonego uwilgotnienia gleby.
Brak opadów pogłębia problem. Widoczne są objawy zahamowania wzrostu, nieregularna powierzchnia liści, przebarwienia, a także niedobory pokarmowe, mimo zastosowanego nawożenia.
Odżywianie azotowe buraków cukrowych – co nie działa w czasie suszy?
Choć gleba często zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych, deficyt wody blokuje ich transport do rośliny. Korzenie buraka cukrowego – szczególnie we wczesnej fazie wzrostu – nie są w stanie efektywnie pobierać azotu, fosforu czy potasu w warunkach suszy glebowej. Tymczasem zapotrzebowanie młodych roślin na te pierwiastki jest ogromne. To prowadzi do tzw. głodu azotowego – sytuacji, w której roślina cierpi na niedobór składników mimo ich fizycznej obecności w glebie.
Tradycyjne nawożenie doglebowe okazuje się w tych warunkach mało skuteczne. Potrzebne jest wspomaganie buraka cukrowego poprzez rozwiązanie, które potrafi dostarczyć azot z pominięciem, mało efektywnego w tych okolicznościach, pobierania korzeniowego.
ENCERA – skuteczne wspomaganie buraka cukrowego
W odpowiedzi na te wyzwania rolnicy mogą sięgnąć po innowacyjne, biologiczne wsparcie w postaci preparatu ENCERA. To wyjątkowy produkt zawierający, endofityczne bakterie azotowe, które zasiedlają wnętrze rośliny i syntetyzują azot bezpośrednio w komórkach.
Co wyróżnia preparat ENCERA?
- Nie wymaga obecności wody w glebie do działania – bakterie działają wewnątrz tkanek roślinnych.
- Dostarcza azot w formie dostępnej bezpośrednio dla rośliny, nawet w warunkach suszy.
- Poprawia ogólną kondycję i dynamikę wzrostu buraka cukrowego, niezależnie od warunków zewnętrznych.
- Jest produktem naturalnym i ekologicznym, zgodnym z trendami rolnictwa regeneratywnego.
Wdrożenie preparatu ENCERA na tym etapie wegetacji pozwala zredukować skutki stresu herbicydowego i suszy, wspomaga rozwój liści właściwych oraz sprzyja budowie potencjału plonotwórczego.