Cisza przed burzą? Uwaga na szkodniki buraków
30.05.2025

Nasz doradca odwiedził plantację buraków cukrowych w województwie pomorskim, a konkretnie w Albertowie. Głównym celem tej lustracji polowej była ocena kondycji roślin po relatywnie długo utrzymujących się niekorzystnych warunkach pogodowych. Jak rozwijają się rośliny i dlaczego w tytule umieściliśmy hasło: uwaga na szkodniki buraków? Odpowiedzi znajdziesz w komunikacie fitosanitarnym Przemysława Kordowskiego.
Kondycja buraków cukrowych w powiecie kwidzyńskim
Utrzymujący się długo deficyt wody i niskie temperatury zahamowały wzrost buraków cukrowych i wyraźnie osłabiły rośliny. Jednak w ostatnim czasie aura jest już znacznie łaskawsza. Po opadach i wzroście temperatur rośliny bardzo dobrze się regenerują. W tym momencie musimy obserwować naloty szkodników i szybko reagować. Presja może być duża.
Szkodniki buraków cukrowych – prognoza zagrożeń
Wśród szkodników atakujących buraki cukrowe warto zwrócić uwagę na skośnika buraczaka i, nowego na naszym terenie, szrońca zajączka.
Skośnik buraczak to niewielki motyl składający jaja na przełomie maja i czerwca. Szkodliwe są larwy, które żerują w ogonkach liściowych. Powodują one zahamowanie wzrostu liści i uszkadzają główki buraków, ułatwiając wnikanie patogenów. Skutkiem są straty w plonach i spadek polaryzacji.
Szroniec zajączek to nowy, szybko rozprzestrzeniający się szkodnik buraka cukrowego. Jego rozwój wspierają zmiany klimatu i intensywne uprawy. Stanowi zagrożenie, ponieważ przenosi bakterię Candidatus Arsenophonus phytopathogenicus, powodującą syndrom niskiej zawartości cukru (SBR), co skutkuje poważnymi stratami plonu i jakości.
Jakie insektycydy można stosować w burakach cukrowych?
W naszym portfolio znajdują się dwa insektycydy zarejestrowane do ochrony buraków cukrowych. MOSPILAN 20 SP na szrońca zajączka oraz INAZUMA 130 WG na skośnika buraczaka. Oba insektycydy możemy stosować do ochrony buraków cukrowych od początku zakrywania międzyrzędzi do fazy, gdy korzeń osiąga wielkość wymaganą do zbioru (BBCH 31-39). Dawki i szczegółowe zalecenia stosowania znajdują się w etykietach produktów.