Kondycja buraków cukrowych w Wielkopolsce – w jakim stanie są rośliny?
11.02.2025

Jak przedstawia się aktualna kondycja buraków cukrowych na południu Wielkopolski? Mariusz Staniek odwiedził jedną z plantacji i ma dla Was wskazówkę. Szczegóły przedstawiamy w komunikacie fitosanitarnym.
Lustracja plantacji buraków cukrowych – Wielkopolska
Jak podczas lustracji polowej zauważył nasz przedstawiciel, buraki nie są w najlepszym stanie. Rośliny w fazie 5-7 liści (BBCH 15-17) są osłabione i uszkodzone na skutek nawalnego deszczu połączonego z opadami gradu.
W ostatnim czasie pogoda nie rozpieszczała plantatorów tej wymagającej rośliny w wielu regionach. Dlatego tytułowe pytanie potraktujmy jako retoryczne. Zasadne jest jednak postawienie pytania o to, co możemy zrobić, by kondycja buraków cukrowych mogła się szybko poprawić.
Kondycja buraków cukrowych – jak wspomóc rośliny po stresie?
Nasz specjalista zalecił plantatorowi podanie na buraki biostymulatora Kaishi w dawce 1,5 l/ha. Zabieg ten sprawi, że kondycja buraków szybko się poprawi.
– Aplikowanie biostymulatora Kaishi po gradzie, czy innych niekorzystnych zjawiskach jest wskazane zarówno w burakach cukrowych jak i innych uprawach. Takiego wsparcia potrzebują choćby ziemniaki czy kukurydza – podkreśla Mariusz Staniek.
Dzięki zastosowaniu biostymulatora Kaishi po stresie, ryzyko wystąpienia strat w plonie będzie zminimalizowane. Poza tym silniejsze rośliny są trudniejszym celem dla chorób i szkodników, więc wartość przyspieszonej regeneracji jest trudna do przecenienia.
Kaishi – jak aminokwasy wpływają na rośliny?
Rośliny wystawione na działanie jakiegokolwiek stresora potrzebują energii i czasu na regenerację. Wyjątkowym wyzwaniem jest odbudowa tkanek po rozległych uszkodzeniach mechanicznych, z jakimi mamy do czynienia po opadach gradu.
Rośliny samodzielnie syntezują aminokwasy, z których tworzą białka potrzebne do budowy tkanek. Proces tej jest jednak czasochłonny i energochłonny. Jest to niekorzystne, gdyż czas i zasoby, które roślina poświęca na regenerację, pochodzą niejako z puli przeznaczonej na budowanie plonu.
Aplikacja biostymulatora Kaishi, który zawiera wysoko skoncentrowane L-aminkowasy pochodzenia roślinnego, dostarcza potrzebnego roślinom budulca. Dzięki temu konieczność regeneracji po stresie będzie miała mniejszy wpływ na ogólny rozwój roślin i ma szansę pozostać bez negatywnego wpływu na wysokość plonu.