Pierwsze szkodniki rzepaku już na polach!
10.03.2025

Jak zauważył nasz specjalista Mariusz Staniek, na Opolszczyźnie pojawiły się już pierwsze szkodniki rzepaku. Szczegóły tych obserwacji przedstawiamy w poniższym komunikacie.
Monitoring obecności szkodników rzepaku
Na odwiedzonej przez naszego doradcę plantacji rzepaku w powiecie Nyskim rośliny są w fazie rozety (BBCH 30) i dopiero rozpoczynają wiosenną wegetację. Jednak na skutek wzrostu temperatury powietrza na polu już pojawił się chowacz brukwiaczek.
To pokazuje, jak ważne jest regularne i częste lustrowanie upraw. Pierwsze szkodniki rzepaku, podobnie jak i na kolejnych etapach rozwoju roślin, najłatwiej zaobserwować przy wykorzystaniu żółtego naczynia chwytnego.
Pierwsze szkodniki rzepaku – zwalczanie
W przypadku zwalczania chowacza brukwiaczka istotny jest czas. Pojawienie się osobników dorosłych w liczbie przekraczającej próg szkodliwości ekonomicznej powinno być sygnałem do niezwłocznego wykonania zabiegu insektycydowego. Opóźnienie wykonania oprysku może pozwolić samicom chowacza na złożenie jaj, a to spowodowałoby nasilenie problemu.
Chowacza brukwiaczka zwalczamy insektycydem INAZUMA 130 WG w dawce 0,2 kg/ha.
Presja szkodników rzepaku będzie rosła?
Wykonanie zabiegu insektycydowego nie powinno nas zwalniać z wnikliwej obserwacji roślin.
– Zalecam się dalsze obserwowanie plantacji. Zmiany klimatu powodują ze naloty będą rozłożone w czasie i plantacje będą wymagały kolejnych zabiegów ochrony. Zakładam, że prognozowany wzrost temperatur spowoduje zwiększoną gradację szkodnika we wszystkich regionach kraju – mówi Mariusz Staniek
Więcej porad dotyczących wiosennego lustrowania plantacji rzepaku i zwalczania szkodników znajdziesz w filmie z serii PRAKTYCZNIE Z POLA: