Opryski w zbożach wiosną – komunikat z powiatu działdowskiego
09.04.2025

Lustracja plantacji jęczmienia ozimego i owsa jarego w województwie warmińsko-mazurskim zaowocowała wydaniem przez naszego specjalistę zaleceń dotyczących ochrony fungicydowej oraz herbicydowej. Jakie opryski w zbożach wiosną trzeba wykonać? Eksperckie rekomendacje w komunikacie fitosanitarnym Przemysława Kordowskiego.
Środek na chwasty w owsie jarym
Podczas wizyty na plantacji owsa jarego w Rutkowicach (powiat działdowski) rośliny znajdowały się w fazie szpilkowania i wczesnego rozwoju liści. Nasz doradca stwierdził występowanie takich chwastów jak: chaber bławatek, fiołek polny, gwiazdnica pospolita oraz rumianek. W związku z tym Przemysław Kordowski zalecił wykonanie oprysku herbicydem FLAME DUO 354 SG w dawce 50 g/ha, aby skutecznie wyeliminować konkurencję chwastów i zapewnić roślinom korzystne warunki do wzrostu.
Fungicyd na jęczmień ozimy
Na sąsiedniej plantacji jęczmienia ozimego, nasz specjalista zaobserwował wyraźne objawy porażenia przez choroby grzybowe – rynchosporiozę, plamistość siatkową oraz rdzę, a miejscami również mączniaka prawdziwego. Rośliny znajdowały się w fazie BBCH 31, co oznacza początek strzelania w źdźbło. Ze względu na wysoką presję patogenów, spowodowaną m.in. korzystnymi dla ich rozwoju warunkami pogodowymi, rekomendujemy zastosowanie BUSHIDO PAK w dawce 0,625 l/ha Bushi + 0,125 l/ha Kendo.
Opryski w zbożach wiosną – czy stosować biostymulator?
Przemysław Kordowski zarekomendował również sięgnięcie po biostymulator KAISHI w dawce 1,5 l/ha, gdyż wrócił uwagę na oznaki osłabienia roślin po przymrozkach. Preparat ten wspomaga regenerację jęczmienia ozimego i poprawia jego kondycję w kluczowym momencie wegetacji. Biostymulacyjne opryski w zbożach wiosną sprawiają, że rośliny rozwijają się dynamicznie nawet w trudniejszych warunkach. To istotny element ochrony plonu.